Biel w łazience jest elegancka, efektowna, modna, sprawia wrażenie czystości i …. wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwnym razie po kilku latach straci swoje walory estetyczne. Jak o nią zadbać?
Aranżacja
Po pierwsze aranżując łazienkę i wybierając biały kolor płytek lub urządzeń sanitarnych warto zatroszczyć się o to, aby łatwo było nam się dostać do każdego zakamarka, który jest widoczny. Można to uzyskać poprzez odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, podwieszenie toalety, umywalki lub odpowiedni dobór kształtu urządzeń sanitarnych. Obecnie producenci coraz częściej proponują proste kształty bez zagięć i kołnierzy. To nie tylko modne ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Takie urządzenia łatwiej utrzymać w czystości i mniej jest miejsc, gdzie może się zagnieździć brud.
Materiały
Wszyscy wiemy, że łazienka brudzi się nadzwyczaj szybko. Szczególnej opieki wymaga wanna, umywalka, sedes. Jeżeli chodzi o ceramikę sanitarną warto więc wybierać taką, która jest pokryta specjalną powłoką ochronną. Ograniczy to osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie się osadów. Akryl również jest materiałem dość łatwym w utrzymaniu czystości. Wystarczy delikatnie przejechać ściereczką i brud znika.
Ze wszystkich proponowanych na rynku rozwiązań najłatwiejsze do utrzymania w czystości są gładkie powierzchnie. Gładkie białe płytki czy fronty mebli będą łatwiejsze w utrzymaniu niż te z fakturą. I znowu na rynku pojawiły się płytki o właściwościach „samoczyszczących” czy wręcz, jak niektórzy producenci piszą, „bakteriobójczych”, pokrytych szkliwem zawierającym dwutlenek tytanu, które są bardziej odporne na osadzanie się brudu. Jeżeli tylko mamy możliwość korzystajmy z nowoczesnych rozwiązań, które sprawią, że nie będziemy musieli spędzać naszego wolnego czasu na ciągłym czyszczeniu łazienki.
Fugi
Jednak elementami, które są najbardziej narażone na zabrudzenia i powodują, że nawet najczystsza łazienka może wyglądać na brudną, są fugi i silikon. Białe fugi brudzą się znacznie szybciej niż płytki i niepielęgnowane po pewnym czasie stają się szare lub żółtawe. Są zresztą podatne nie tylko na brud, ale też na grzyby i pleśń. Pamiętajmy, że im węższe, tym łatwiejsze będą w utrzymaniu.
Środki pomagające utrzymać czystość
Jeżeli nasze fugi zaczną zmieniać kolor, warto pomyśleć o częściowej lub całkowitej ich wymianie, bądź też kupić marker do białych fug i nim odświeżyć spoiwa. Jeżeli pojawią się na nich czarne kropki lub wykwity, należy bezwzględnie wymienić te fragmenty oraz zastosować tam środki grzybobójcze. Domowymi sposobami na utrzymanie czystych i białych fug są: proszek do pieczenia, ocet, soda oczyszczona czy pasta do zębów. W sklepach kupimy za to mnóstwo środków chemicznych do utrzymania czystości w naszej łazience. Ostatnio coraz więcej pojawia się środków ekologicznych, które mają dbać o utrzymanie porządku i równocześnie są bardziej przyjazne dla środowiska.
Pamiętajmy, w białej łazience porządek to postawa. Wszelkie działania zapobiegające osadzaniu się brudu są wręcz koniecznością. Zanim więc zdecydujemy się na białą łazienkę pomyślmy również o tym aspekcie.