Coraz chętniej sięgamy po drewno jako materiał wykończeniowy do łazienki. Możemy mieć zarówno drewnianą podłogę, jak i meble, blaty, umywalki czy ściany. Drewno ociepla, dodaje elegancji i zbliża do natury. Wprowadza atmosferę relaksu i spokoju. Warto je mieć. Jeżeli jednak chcemy jak najdłużej cieszyć się jego pięknem, należy odpowiednio o nie dbać.
Rodzaj drewna
Na trwałość drewna w naszej łazience będzie miał wpływ przede wszystkim dobór odpowiedniego gatunku. Drewno musi być twarde, odporne na zniekształcenia oraz na wilgoć, bezpośrednie działanie wody i gwałtowne różnice temperatur. Miłośnicy polskich drzew mogą wybrać drzewo dębu, buka lub modrzewia. Dużo lepiej w łazience sprawdzają się jednak gatunki egzotyczne, np.: iroko, teak, merbau, lapacho, cedr, jatoba, doussie czy wenge. Na trwałość elementów drewnianych ma też wpływ ich montaż – najlepiej wykonany przez specjalistów i z użyciem najwyższej jakości materiałów.
Konserwacja
Drewno wymaga zabezpieczenia i zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie w łazience. Najpopularniejszymi metodami są lakierowanie, olejowanie i woskowanie.
Lakierowanie przy użyciu lakieru uretanowego, poliuretanowego lub uretanowo-alkaidowego najlepiej sprawdza się na ścianach, ponieważ lakier podatny jest na zadrapania i ścieranie. Taka powierzchnia wymaga tak naprawdę tylko przecierania szmatką z detergentami przeznaczonymi do czyszczenia powierzchni drewnianych, lakierowanych. Doskonale zdaje egzamin na drewnianym blacie umywalkowym. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że drewno pod kilkoma warstwami lakieru „nie oddycha”.
Woskowanie pielęgnuje drewno i przedłuża jego trwałość. Zabezpiecza drewno przed drobnymi uszkodzeniami, zarysowaniami lub zachlapaniami pod warunkiem, że szybko wytrzemy wodę. Inaczej mogą się pojawić nieestetyczne przebarwienia, które znikną po zeszlifowaniu starej i nałożeniu kolejnej warstwy wosku.
Olejowanie drewna – na ciepło lub na zimno – to konserwowanie go za pomocą kolejnych warstw oleju. Olej wsiąka w drewno sprawiając, że pozostaje ono dłużej elastyczne i naturalne. Należy jednak ten zabieg okresowo powtarzać, na przykład w przypadku podłogi, jeżeli chcemy jak najdłużej zachować ładny wygląd drewna – nawet co dwa miesiące. Olej odświeża, niweluje rysy, sprawia, że powierzchnia wygląda jak nowa. Umożliwia odnowienie podłogi tylko w kawałku. Dodatkowo nadaje koloryt i podkreśla naturalny wzór drewna.
Co jeszcze?
Należy stosować się do zaleceń producentów drewna i używać polecanych przez nich środków do konserwacji i czyszczenia. Do pielęgnacji niektórych egzotycznych gatunków przeznaczone są specjalne, tylko im dedykowane produkty. Wszelkie zachlapania należy niezwłocznie usuwać z drewnianych powierzchni. Do czyszczenia drewna powinno się używać delikatnych ściereczek, które nie będą go rysowały i ścierały. Przy drewnianej podłodze warto ograniczyć wnoszenie piasku, który może porysować powierzchnię. No i drewno uwielbia być wentylowane, więc należy zadbać o odpowiednią cyrkulacje powietrza w łazience.