Łazienka to miejsce w którym często jest wilgotno zwłaszcza, jak mamy niewielką i niezbyt dobrze wentylowaną przestrzeń. Nie jesteśmy też w stanie osuszyć wszystkich miejsc z wody po naszej kąpieli. W takich warunkach i przy niskich temperaturach na fugach i sylikonach często pojawiają się czarne kropki lub większe wykwity: pleśń i grzyb.
Zanim pomyślimy o likwidacji pleśni przede wszystkim należy znaleźć i wyeliminować przyczynę jej powstawania i tym samym zadbać o prewencję na przyszłość. Powinniśmy więc sprawdzić wentylację, zbadać szczelność rur, przyjrzeć się hydroizolacji, ewentualnie zadbać o odpowiednią temperaturę i warunki, w których łazienka po używaniu będzie mogła szybko wyschnąć. Szczególnie dotyczy to starych budynków. Pleśń nie powstaje z dnia na dzień, to długotrwały proces, a to, co widzimy to już ostatni etap i znak, że coś nie działa od dłuższego czasu. Pamiętajmy też, że grzyby nie tylko brzydko wyglądają, ale są też szkodliwe dla zdrowia. Czasami powodują reakcje alergiczne lub zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów oraz inne choroby. Trzeba bezwzględnie się ich pozbyć.
Usuwanie fug
W przypadku fug i silikonu najlepiej całkowicie je usunąć, następnie zastosować środek grzybobójczy, osuszyć powierzchnię i położyć nową fugę lub silikon. Obecnie na rynku są dostępne fugi epoksydowe, które posiadają zwiększoną odporność na wilgoć. Używając ich ograniczymy prawdopodobieństwo powrotu grzybów. Ważna jest dokładność. Pozostawienie choćby najmniejszego fragmentu z grzybami sprawi, że za jakiś czas problem powróci.
Czyszczenie fug
W przypadku niewielkich zmian możemy spróbować wyczyścić fugę i silikon. W tym celu można użyć preparatów dostępnych na rynku a przeznaczonych właśnie do zwalczania grzybów i pleśni. Preparaty te nakłada się na zajętą powierzchnię i zmywa się po czasie określonym przez producenta. Ponieważ są to przeważnie substancje silnie żrące, należy uważać przy ich stosowaniu i nie doprowadzać do kontaktu ze skórą.
Domowe sposoby są często bardziej pracochłonne i skuteczne przy powstających dopiero lub niewielkich zabrudzeniach ale bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla skóry naszych rąk. Zaliczamy do nich:
– proszek do pieczenia, który należy pozostawić na ok. 20 min. na brudnej powierzchni, a następnie go usunąć.
– ocet, który możemy stosować w postaci rozcieńczonej z wodą lub wzmocnić jego działanie łącząc go z sodą oczyszczoną
– pasta do zębów, szczególnie ta wybielająca to kolejna propozycja na usunięcie pleśni. Ma właściwości ścierne i wybierające.
– płyn do mycia naczyń – przydaje się szczególnie, jeśli oprócz pleśni i grzybów na powierzchni są również tłuste plamy.
– sok z cytryny i sól – sok z cytryny ma silne działanie wybielające. Pozostawiamy masę na 10 minut na brudnej powierzchni, a następnie szorujemy i spłukujemy.
Do tych zabiegów warto zaopatrzyć się w szczoteczkę lub ostrą gąbkę, którą następnie po użyciu należy od razu wyrzucić. Pamiętajmy jednak, bez usunięcia przyczyny problem będzie do nas powracał jak bumerang.