Rate this post

Remont łazienki zawsze jest dużym wyzwaniem. Szczególnie jeśli mieszkamy w bloku. Wówczas pojawiają się problemy, z którymi nie mają do czynienia osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych. Musimy liczyć się z niewielkimi rozmiarami pomieszczenia oraz sąsiadami, którzy woleliby mieć ciszę i spokój. Jak zatem zabrać się do tego zadania? Oto kilka wskazówek.

KŁADZENIE PŁYTEK

Na początku istotne jest, aby dokładnie określić swoje związane z remontem. Kiedy już to zrobimy, powinniśmy znaleźć odpowiednich fachowców. Wyznaczamy im zakres czynności remontowych. Chodzi tu przede wszystkim o określenie, czy oczekujemy jedynie zmian kosmetycznych, czy też całkowitego odnowienia wnętrza. Jednocześnie analizujemy swoje możliwości finansowe. Szczegóły te musimy bardzo dokładnie omówić z zatrudnioną ekipą.

Jeśli chcemy wykonać remont samodzielnie, konieczne będzie zerwanie starej glazury oraz usunięcie urządzeń sanitarnych. Przydadzą się nam do tego narzędzia takie, jak młotki oraz przebijaki. Kolejnym etapem jest zrobienie odpowiednich zakupów w sklepie budowlanym. Potrzebne nam będą odpowiednie materiały, których chcemy użyć, oraz brakujące narzędzia. Wybieramy więc odpowiednie płytki łazienkowe – najlepiej takie, które pozwolą nam na maksymalne ograniczenie konieczności przycinania. Układanie mozaiki może być monotonne i żmudne, a w dodatku nie unikniemy konieczności cięcia płytek. W tym miejscu ważne jest, aby dobrać płytki odpowiednio dopasowane do reszty pomieszczenia.

Gdy już mamy kupione płytki łazienkowe, należy przygotować odpowiednie podłoże pod nie. Koniecznie musi ono być wyrównane, suche oraz zagruntowane środkiem zwiększającym przyczepność. Następnie – zgodnie z instrukcją na opakowaniu – przygotowujemy klej. Umieszczamy go w wiadrze i rozrabiamy. Gdy już będzie gotowy, bierzemy specjalną packę i zębaty grzebień, i nanosimy na płytkę. Następnie mocujemy ją do podłoża mocno przyciskając. Poszczególne płytki oddzielamy od siebie specjalnymi krzyżykami, tak, aby powstałą krata, którą później zapełnimy fugą. Następnie w ten sam sposób kładziemy płytki na ścianach, pamiętając na początku o zaplanowaniu, w którym miejscu znajdą się ewentualne elementy dekoracyjne.  

Przy obliczaniu kosztów remontu możemy posłużyć się kalkulatorem kosztów remontu. Są one dostępne na licznych stronach internetowych i znacznie ułatwiają (oraz przyspieszają) upiększanie naszego pomieszczenia.

MALOWANIE ŚCIAN

Kiedy już mamy położone wszystkie płytki, można przystąpić do malowania. W tym momencie musimy dokonać wyboru odpowiedniej farby malarskiej. Na opakowaniach zazwyczaj znajdują się instrukcje dotyczące tego, jaki rodzaj powierzchni można daną farbą pomalować. Większość z nich nadaje się na powierzchnie wcześniej niemalowane, tj. tynki tradycyjne, podłoża gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, szpachle, beton, cegłę, powierzchnie wcześniej malowane farbami do wnętrz rozpuszczalnymi w wodzie i powierzchnie malowane farbami nierozpuszczalnymi w wodzie (olejnymi). Zawsze jednak należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

MONTOWANIE URZĄDZEŃ SANITARNYCH

Na sam koniec zostawiamy sobie montaż sanitariatów. Zdarza się, że jest to najtrudniejszy etap remontu. Konieczne jest wniesienie ciężkich sprzętów na górę (aby tego uniknąć można skorzystać z oferty dowozu z wniesieniem, jaką dają nam niektóre sklepy). Sprzęty muszą oczywiście zostać wcześniej dokładnie wymierzone, aby nie okazało się, że nie zmieszczą się do naszej łazienki lub będą nam przeszkadzać. Dodatkowo przy montowaniu prysznica należy koniecznie pamiętać o uszczelnieniu łączeń kabiny z płytkami!
remont_lazienki_w_bloku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *