5/5 - (1 vote)

Właściciele małych łazienek podczas ich urządzania walczą o każdy centymetr powierzchni. Stąd też przy wyborze sedesu często zastanawiają się, czy wybrać sedes stojący czy podwieszany. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ważne jednak na co my, jako użytkownicy zwracamy szczególną uwagę i co jest dla nas ważne. Pamiętajmy, że z wybranego rozwiązania będziemy korzystać przez dłuższy czas i warto wziąć pod uwagę nie tylko komfort używania sprzętu ale i wszystko, co się z nim wiąże. Po pierwsze więc musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będzie stał nasz sedes, ile mamy miejsca i ile miejsca po zamontowaniu danego rozwiązania zostanie nam na nogi. W przypadku aranżacji łazienki od podstaw mamy na to wpływ. W łazienkach już istniejących musimy dostosować się do zaproponowanych rozwiązań.

Sedes stojący

To klasyczne rozwiązanie, które jest najtańsze a jego instalacja nie nastręcza większych trudności. Można go postawić bezpośrednio przy ścianie, również w rogu. Łatwo go zamontować i podłączyć. Spłuczka może być wyżej lub stanowić całość z muszlą, tzw. kompakt. Można kupić taką miskę w standardowych wymiarach lub w wersji mini, w przypadku naprawdę ograniczonej powierzchni. Ważne, żeby była wygodna i dostosowana do potrzeb użytkowników

Największym problemem przy tego typu toaletach jest utrzymanie czystości wokół sedesu przy podłodze. Dlatego coraz częściej wybieramy sedesy podwieszane.

Ważne: Standardowy kompakt zajmuje ok. 65 cm. długości.

Sedes podwieszany

Składa się z tych samych elementów, co toaleta stojąca, ale są one ukryte w specjalnym stelażu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jej walor estetyczny. Po pierwsze widzimy zgrabną wisząca muszlę. Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnych wzorów i na prawdę może ona stanowić ozdobę łazienki. Dodatkowo stelaż można obudować płytkami dopasowanymi do reszty wnętrza, a sama miska sedesowa wygląda lekko i sprawia, że optycznie w łazience jest więcej miejsca. Po zamocowaniu stelaża możemy też zyskać niewielką półkę. Łatwiej też utrzymać wokół niej czystość i przez to właśnie jest to dość powszechne rozwiązanie.

Największym problemem w małej łazience może być miejsce na stelaż instalacyjny. Sedes podwieszany wymaga specjalnej konstrukcji, a jej głębokość to wprawdzie ok. 10-11 cm, ale do tego należy doliczyć jeszcze zabudowę w postaci wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej lub ściany z cegieł, i tym samym stelaż wraz zabudową może dochodzić do 25 cm. W związku z tym pojawia się pytanie, czy mamy aż tyle miejsca. Czasami, w starych łazienkach pojawia się też problem montażu. Niekiedy aby podłączyć podwieszany sedes należy dokonać niewielkich przeróbek wodno-kanalizacyjnych.

Ważne: Standardowa długość toalety podwieszanej to ok. 55 cm + do 25 cm zabudowa

Jak widzimy, tak naprawdę to walka o centymetry. Jeżeli jednak nie ograniczają nas te parametry, to wybierając najlepsze dla nas rozwiązanie warto też zadbać o naszą wygodę i o walory estetyczne i funkcjonalne, wiążące się z utrzymaniem czystości wokół sedesu.
[product-catalogue id=’5′]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *