JAK ZAARANŻOWAC ŁAZIENKĘ W STYLU MINIMALISTYCZNYM?
Łazienka większości z nas zapewne kojarzy się z miejscem, w którym relaksujemy się po ciężkim, pełnym wrażeń dniu. W dzisiejszym świecie, pełnym przeróżnych bodźców docierających do naszego mózgu, potrzebujemy miejsca w domu, w którym „działoby się” nieco mniej. Bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu jest urządzenie minimalistycznej łazienki. Takiej, która nie raziła by nas ilością kolorów i różnego rodzaju szczególików, a z drugiej strony nie wyglądała jak szpitalna sala. Jak to zrobić?
CECHY STYLU MINIMALISTYCZNEGO:
- „Mniej znaczy więcej” – pozbądź się wszelkich niepraktycznych dekoracji;
- postaw na prostotę, perfekcję i wyciszenie;
- zadbaj, aby w twojej łazience nic nie rozpraszało uwagi osób, które będą z niej korzystać;
- wpasowuj przedmioty codziennego użytku w styl całości.
CZEGO NIE POTRZEBUJESZ W SWOJEJ ŁAZIENCE?
Z całą pewnością tym, co będzie Ci przeszkadzało w zbudowaniu własnej oazy spokoju będą wszelkie zbędne ornamenty. Nie bez powodu moda na nie już dawno się skończyła! Stwórz swoją łazienkę tak, aby była funkcjonalna. Przedmioty codziennego użytku ogranicz tylko do tych niezbędnych. Możesz je włożyć do specjalnych pudełek lub koszyczków na przedmioty łazienkowe. Będzie to po pierwsze wygodniejsze (znacznie przyspieszy sprzątanie oraz korzystanie z nich, gdy będziesz mieć mało czasu), a po drugie korzystnie wpłynie na wygląd pomieszczenia.
Drugą rzeczą, której należy unikać aranżując minimalistyczną łazienkę, są masywne i rzucające się w oczy elementy codziennego użytku.
Umywalka – powinna mieć prosty, geometryczny design i nie posiadać żadnych elementów ozdobnych. Niech będzie kolorystycznie dopasowana do reszty łazienki. Dobrze sprawdzą się umywalki prostokątne, najlepiej ze srebrną baterią łazienkową. W niewielkim pomieszczeniu zastosowanie minimalistycznego stylu może być problematyczne, jednak dobry efekt odniesiesz inwestując w umywalkę ze stelażem. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że podczas remontu nie będziesz musiał zrywać glazury, kuć i murować! Pozwala również na umieszczenie zlewu pośrodku pomieszczenia, oraz podzielenie łazienki na strefy.
Szafki – są niezwykle istotnym elementem każdej łazienki. Najlepiej, aby były zamykane. Pozwoli to na ukrycie kosmetyków, detergentów i innych przedmiotów nieodłącznie związanych z łazienką, których przecież jest tak dużo! Dobrym pomysłem są również półki ukryte za lustrem – dzięki nim mamy dwa w jednym i nie musimy instalować dodatkowych mebli.
Płytki łazienkowe – stanowią jedyną dekorację minimalistycznego wnętrza. Powinny być stosowane i dopasowane kolorystycznie do pozostałych elementów pomieszczenia. Na podłogę idealnie nadadzą się płytki dużej wielkości. Więcej opcji można zastosować w przypadku płytek na ścianę. W sklepach budowlanych znajdziemy szeroki wybór kształtów: od kwadratowych i prostokątnych, po pięciokątne. Dobrze sprawdzą się tu na przykład kolekcje firm Paradyż, Ceramika i Esten. Płytki to również jedyny element, który może się różnić od pozostałych fakturą!
Oświetlenie – jest niezwykle istotnym elementem minimalistycznego wnętrza. Należy pamiętać przede wszystkim o świetle naturalnym. Warto więc zaprojektować swoją łazienkę tak, aby była przestrzenna lub tez wydawała się optycznie większa. Wybierz więc okno o prostym kształcie i takiej wielkości, która pozwoli na dostarczenie maksymalnej ilości światła, jednocześnie nie przyciągając zbytniej uwagi osób wchodzących do pomieszczenia. Kwestię oświetlenia sztucznego można rozwiązać decydując się na nowoczesny plafon. Jego dodatkową zaletą będzie zwiększona odporność na wilgoć.