Mała łazienka jest bardzo wymagająca w urządzeniu. Na niewielkiej powierzchni powinno znaleźć się całe niezbędne wyposażenie, wanna lub prysznic, umywalka, WC, pralka, szafka, półki. Łazienkę urządzamy raz na kilka lub kilkanaście lat i ważnym jest, aby przez ten czas czuć się w niej dobrze i przy okazji z łatwością dotrzeć do wszystkich miejsc i urządzeń. Łatwo się jednak rozpędzić i sprawić, że na tej przestrzeni nie będziemy się mogli swobodnie poruszać.
Błędy, które wpływają na nasze zdrowie i bezpieczeństwo
Na nasze bezpieczeństwo w łazience wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego zrobiona jest podłoga. Śliska i mokra powierzchnia może być bardzo niebezpieczna, dlatego dobrym rozwiązaniem są płytki antypoślizgowe. W małej łazience niezwykle ważna jest też dobra wentylacja szczególnie, gdy lubimy długie kąpiele w wannie. Pamiętajmy również o tym, że instalacja elektryczna powinna być odpowiednio zabezpieczona i o tym, aby nie korzystać z urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.
Koniecznie chcemy wannę, ale nie mamy na nią miejsca, więc rezygnujemy z umywalki na rzecz malutkiej wanny. Wanna ma wysokość ok. 60 cm i jest znacznie niżej, niż umywalka. Bateria może być wprawdzie wyżej przytwierdzona, ale zawsze trzeba się będzie do niej schylać. Takie rozwiązanie spowoduje, że przez kolejne lata nasz kręgosłup będzie cierpiał z powodu tej jednej decyzji. Decydując o tym, jakie rozwiązania wybierzesz pamiętaj, że powinny być one dostoswane do naszych obecnych i przyszłych możliwości fizycznych oraz do każdego domownika.
Błędy, które wpływają na nasz komfort
Często okazuje się, że podczas projektowania naszej małej łazienki źle zaplanowaliśmy miejsce lub nie uwzględniliśmy wszystkich wymiarów. Po podłączeniu okazuje się, że coś nam odstaje, żeby włożyć pranie trzeba się mocno nagimnastykować, drzwi od kabiny prysznicowej nie chcą się do końca otworzyć, a do szafki w ogóle nie możemy się dostać. Zakupy sprzętu powinny być wcześniej poprzedzone zmierzeniem miejsca z zapleczem na wszelkiego rodzaju podłączenia. Dotyczy to praktycznie całego wyposażenia łazienki.
Na komfort naszego pobytu w łazience ma też wpływ ilość miejsca dookoła nas podczas korzystania z WC. Czasami rozwiązania zaproponowane przez budowlańców nie są dopasowane do osób np. bardzo wysokich. W takim przypadku warto samemu zadbać o swój komfort i zmienić układ rur tak, aby przez kolejne lata nie siedzieć bokiem na toalecie.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to wysokość umywalki i lustra. Z tych elementów korzystamy kilka razy dziennie warto więc, by były dopasowane do każdego z domowników i nie powodowały konieczności nadmiernego schylania się czy też stawania na palcach.
Błędy estetyczne
Finanse często ograniczają nas przy zakupie wyposażenia do łazienki. Warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są meble łazienkowe, szafki stojące i wiszące oraz blat przy umywalce. Niestety te najtańsze często się krzywią pod wpływem wilgoci a farba na blatach zaczyna się łuszczyć lub wyskakują na niej bąble.
Dobierając fugę do płytek pamiętajmy, że biała fuga po pewnym czasie szarzeje. Dlatego warto wybrać takie rozwiązanie, które nie będzie sprawiało wrażenia, że coś jest stare lub brudne.
Miejsce pralki nie zawsze musi być w łazience. Jeżeli mamy taką możliwość, choć zdarza się to niezmiernie rzadko, możemy zamontować pralkę w kuchni i tym samym zyskać więcej miejsca w łazience. To rozwiązanie od lat jest proponowane przez dekoratorów wnętrz, choć u nas nadal nie zyskało wielu zwolenników.
Na koniec
O gustach się nie dyskutuje, ale ciemny wystrój zmniejsza optycznie pomieszczenie, jeżeli więc chcemy aby mała łazienka wydawała się większa, to warto zaaranżować małą łazienkę w jasnych kolorach. Dobre oświetlenie i lustra dodatkowo pomogą nam w rozjaśnieniu przestrzeni.