Rate this post

Jak_polepszyc_wentylacje_w_lazienceŁazienka to miejsce, które wymaga szczególnej wentylacji ze względu na wilgoć i duże wahania temperatury. Wciąż mokre lub wilgotne pomieszczenie może powodować pojawianie się na przykład pleśni na fugach i silikonach. To nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest również bardzo szkodliwe dla zdrowia. Warto więc dbać o świeże powietrze w łazience. Sama obecność kratki wentylacyjnej nie gwarantuje nam, że wentylacja jest dobra zwłaszcza, jak mamy bardzo szczelne okna.

Wentylacja grawitacyjna

Najczęściej spotykaną w naszych domach jest wentylacja grawitacyjna. Wymiana powietrza odbywa się w sposób naturalny za sprawą różnicy temperatur i ciśnień. Działa w ten sposób, że powietrze z wnętrza domu powinno być usuwane na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Do domu natomiast powinno wpadać świeże powietrze z zewnątrz przez okna z mikrowentylacją. Przynajmniej raz do roku powinniśmy sprawdzić, czy nasza wentylacja rzeczywiście dobrze działa. Nasze babcie robiły to za pomocą świeczki a obecnie dostępne są do tego specjalne przyrządy pomiarowe. A jeżeli coś nie działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a dotyczy to szczególnie starszych budynków, to jak to polepszyć? Jedną z możliwości jest zamontowanie wentylatorów mechanicznych, ale należy pamiętać, że nie we wszystkich budynkach można to zrobić. W blokach na przykład montowanie tego typu wentylacji jest niedozwolone.

Okna

Wentylacja grawitacyjna potrzebuje dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Nowe okna, które mają nam zapewnić szczelność  i utrzymywanie ciepła, w tym przypadku działają na naszą niekorzyść. Dlatego warto kupować okna z tzw. mikrowentylacją. Można również dodatkowo montować nawiewniki. Do tego od czasu do czasu trzeba najzwyczajniej w świecie uchylić okno lub wywietrzyć pomieszczenie.

Drzwi

Wszystkie drzwi w domu czy mieszkaniu powinny mieć szczelinę między drzwiami i podłogą tak, aby powietrze mogło spokojnie wchodzić i wychodzić z pomieszczeń. Szczelina pod drzwiami łazienki powinna mieć ok. 2,5 cm. Dodatkowo jeszcze można poprawić wentylację montując w drzwiach specjalną kratkę lub otwory. Drzwi powinny być jak najdalej od kratki wentylacyjnej, która z kolei powinna być zamontowana pod sufitem.

Dodatkowe urządzenia

W pozbyciu się wilgoci mogą nam również pomóc zwykłe wentylatory, które możemy wykorzystać do osuszenia miejsc najbardziej narażonych na wilgoć, pochłaniacze wilgoci: chemiczny – tańszy i cichszy lub elektryczny – bardziej wydajny – może zebrać nawet kilka litrów wody dziennie. Jonizator powietrza zadba o jakość powietrza w pomieszczeniu a elektryczny oczyszczacz powietrza zbierze zanieczyszczenia, roztocza, pyłki i przy okazji nieprzyjemne zapachy.

Modernizacja systemu

Jeżeli to nie pomoże, warto zastanowić się wspólnie z kominiarzem lub innymi lokatorami nad zastosowaniem dodatkowych rozwiązań na kominach lub zmianą wentylacji w budynku. Przede wszystkim jednak należy dbać o samą kratkę wentylacyjną i czyścić ją tak, aby powietrze z łatwością mogło się dostać do kanału wentylacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *