Rate this post

co_to_jest_ogrzewanie_ekologiczneZarówno producenci jak i użytkownicy coraz większą wagę przywiązują do tego, aby urządzenia grzewcze w domu były nie tylko proste i tanie w obsłudze, ale również ekologiczne – uwzględniające zużycie energii i emisję zanieczyszczeń podczas ogrzewania domu. Ochrona środowiska i dbałość o otoczenie to teraz motyw dominujący w projektowaniu ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza po wprowadzeniu dyrektywy unijnej zakładającej redukcję zużycia energii oraz gazów cieplarnianych, i zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Ekologia w ogrzewaniu to montowanie ekologicznych pomp ciepła, kolektorów słonecznych, oszczędnych kotłów kondensacyjnych czy regulatorów pogody, które wpływają nie tylko na ekologię i oszczędność, ale również na dostosowanie odpowiednich temperatur do potrzeb domowników i trybu ich życia. 

Odnawialne źródła energii

Najbardziej ekologiczne ogrzewanie czerpie energię z wody, powietrza, gruntu czy słońca. Jest to energia odnawialna, która może być stale używana bez szkody dla środowiska, a jej zasoby odnawiają się w krótkim czasie. Przetwarzanie energii ze źródeł naturalnych nie powoduje produkcji żadnych substancji, które byłyby szkodliwe dla środowiska, dymu, czy popiołu. Nie wymaga również regularnego dokładania paliwa w celu ogrzania domu. Najbardziej popularnym staje się montowanie kolektorów słonecznych, które w naszym klimacie rzadko są w stanie ogrzać cały dom. Są również rejony, gdzie budynki ogrzewane są wodą geotermalną.

Sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu 

Alternatywą dla źródeł odnawialnych jak i tradycyjnych paliw jest wciąż bardzo popularny gaz ziemny – jedno z najczystszych paliw zwłaszcza przy użyciu kotłów kondensacyjnych, które zużywają mniej gazu wytwarzając tyle samo ciepła. Wymaga jednak przyłącza, co nie zawsze jest możliwe.

Ogrzewanie za pomocą energii pobieranej z gruntu wiąże się z zakupem odpowiedniej pompy ciepła, wykonaniem instalacji oraz kosztem zużycia energii elektrycznej niezbędnej do napędzania sprężarki. To wprawdzie spory koszt, ale zwróci się w postaci bardzo niskich kosztów eksploatacji.

Inne paliwa ekologiczne

Jeżeli nie mamy dostępu do źródeł odnawialnych lub gazu ziemnego, powinniśmy zastanowić się nad zakupem wysokiej jakości kotła przystosowanego do spalania pelletu, ekogroszku lub zbóż. Pellet to odpowiednio uformowane odpady drzewne. Ekogroszek to węgiel kamienny w postaci granulatu, spełniający normy paliwa ekologicznego ze względu na niską zawartość siarki. Pod pojęciem biomasy kryje się zarówno drewno jak i słoma zbożowa lub rzepakowa, czy odpady zielarskie w postaci kostek, czy brykietów.

Jeżeli chcemy mieć ekologiczne ogrzewanie, to ważne, aby nie tylko paliwo, ale również piec był najwyższej jakości i spełniał odpowiednie normy. Według dyrektywy Ecodesign najlepszą jest klasa 5 kotłów, w której mieszczą się na przykład kotły na pellet oraz kotły retortowe na węgiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *